توضیحات پروژه

 • کارفرما: شرکت آ.س.پ
 • مشاور : شرکت مهندسین مشاور ستک باتیمان فرانسه
 • محل اجرا: استان تهران – شهرستان تهران
 • مدت اجرا : 72 ماه
 • سال خاتمه: 1389
 • هزینه اجرای پروژه : 2900000 میلیون ریال
 • نحوه اجرای پروژه : طرح و ساخت
 • نوع پروژه : مسکونی
 • تعداد طبقات : 56 طبقه
 • مساحت زمین: 35000 مترمربع
 • زیر بنای کل: 220000 مترمربع
 • مساحت محوطه سازی: 32000 مترمربع
 • موقعیت پروژه : تهران – تقاطع اتوبان حکیم و خیابان شیخ بهایی

پروژه برج تهران با هدف استفاده از ایجاد تراکم عمودی به منظور جلوگیری از گسترش افقی در منطقه ای مسکونی خاص که قبلاً به برجهای مسکونی برپا شده است طراحی و به مرحله اجرا گذاشته شده و این سیاست با توجه به گسترش بی رویه افقی شهر تهران بعنوان سیاست اصولی طراحی برج اتخاذ شده است .

موقعیت برج در تلاقی بزرگ راههای اصلی و مهم شهر تهران ، دسترسی مناسبی برای ساکنین به نقاط مختلف را فراهم کرده است . به لحاظ تأمین حداکثر نما و نور با توجه به محدودیت زمین انتخاب طرحی شکسته که در قالب حجمی پایدار هم از نظر استیک (زیبائی شناسی) و هم از نظر پایداری سازه ای مناسب باشد ، معماری را بسمت انتخاب سطح مقطع ستاره سه پر رهنمون نمود . ایجاد وحدت بصری لازم در نما و در نظر گرفتن مسائلی نظیر فشار باد و شرایط اقلیمی از نظر تابش آفتاب و همچنین سرعت در اجرا استفاده از مدولهای تیپ شده و پیش ساخته را در طراحی نما مطرح نمود. به لحاظ ایجاد جذابیت بصری تنها در پایه برج در ارتفاعی که بیشتر برای ناظر مستقر در پایین دست قابل دید است، با ایجاد یک رواق (کلوناد) دایره ای شکل که ارتباط دهنده بخشهای مختلف ورودی و محوطه و تأسیسات رفاهی و خدماتی است، جذابیت و تنوع بخشی لازم معماری در نظر گرفته شده است.
طراحی آپارتمانها براساس تنوع در سطوح زیر بنا برای توانائی های مالی و نیازهای مختلف انجام گردیده این در حالی است که از نظر استفاده از امکانات و تأسیسات مساوی هستند ، مهمترین نکته در نظر گرفته شده در معماری دسترسی به نور و دید برای تمامی فضاهای یک آپارتمان می باشد و از این نظر تمامی آپارتمانها در بالهای سه گانه از شرایط مطلوب نور و دید برخوردارند . البته جهت نیازهای خاص در طبقات 53 و 54 آپارتمانهای خاصی با سطوح زیر بنائی بالاتر نسبت به طبقات زیرین طراحی شده است .

محوطه سازی برج تهران هماهنگ با ساختمان  اصلی بسیار زیبا طراحی و اجرا شده است.

حدود 26000مترمربع از آن به فضای سبز، آبنما، زمین تنیس، زمین بسکتبال اختصاص یافته است.

مسیر ویژه پیاده روی که به صورت رواقی دایره ای شکل دور برج احداث شده به همراه فضای بازی بچه ها در محوطه شرقی، محوطه سازی و تکمیل شده است.

در محدوده برج فضای مناسبی برای ارایه خدمات مورد نیاز روزانه ساکنین در نظر گرفته شده است.

سالن رستوران و آشپرخانه برج با گنجایش 400 نفر و به مساحت 1075 مترمربع با دسترسی مجزا از محوطه و پارکینگ و دارای موتورخانه مستقل، سالن های بدنسازی و استخرهای سرپوشیده ویژه آقایان و خانم ها و سونای خشک و بخار به مساحت 1257 مترمربع همچنین 3 طبقه پارکینگ به ظرفیت بیش از 1000 خودرو برخی از سایر امکانات برج می باشد.

پنجره ها در سه حالت قابلیت باز شدن دارند شیشه ها همگی دوجداره و عایق صورت و حرارت می باشند.

پوشش سقف ها ضمن آنکه عایق مناسبی جهت صورت و حرارت هستند دارای طراحی بسیار متنوع و زیبا می باشند.

در ملزومات چوبی از مرغوبترین  چوب ها با روکش بلوط استفاده شده است

یک لابی اختصاصی برای هر بال و یک لابی عمومی، همچنین مسیرهای ویژه تردد سالمندان و معلولین از دیگر امکانات برج می باشد.

برای آرامش ساکنین در زیباترین و بلند ترین برج مسکونی ایران، تعداد 15 دستگاه آسانسور مسافری با سرعت 3 متر بر ثانیه  و با ظرفیت 1000 کیلوگرم و همچنین 3 دستگاه آسانسور باری به ظرفیت 1600 کیلوگرم با سرعت 2 متر برثانیه  و  دارای محل تخلیه و بارگیری مجرا منظور شده است.

سالن اجتماعات با فضای بسیار شیک و زیبا به منظور گردهمایی مدیران مجموعه  با ساکنین از دیگر امکانات  برج می باشد.

با توجه به تعداد طبقات  و واحدهای موجود در برج بین المللی تهران به جرأت می توان گفت عظیم ترین تأسیسات اجرا شده برای یک ساختمان مسکونی در ایران می باشد.